סיפורי גישור

מתגרשים או מתגשרים?

כיצד ניתן להתגבר על משבר ולצאת מחוזקים יותר

שאלה זו עמדה ברקע הפגישה ונראה היה שהיא מעיבה על חיי הזוגיות של יעל ואייל כבר זמן רב.

יעל מושכת לכיוון של פרידה, ואייל מצידו מנסה למנוע. גם הילדים הבוגרים בסוד העניינים, מרגישים את המתח בבית – המשפחה כבר לא מה שהיתה…

הילדים מבקשים וההורים סוף סוף החליטו להציג את בעייתם לגורם מקצועי.

יעל ואייל, זוג בגיל העמידה, הגיעו אלי עם בקשה, כפי שהגדירו אותה – הסכם גירושין.

כבר בפגישת ההיכרות הבחנתי בהבדל בגישתו של הבעל לגישתה של האישה; היא בהחלטיות, הוא בהיסוס. הם ספרו על 23 שנות נישואים עם 3 ילדים בוגרים, על ויכוחים שהתחילו לפני שנתיים ולא מצליחים להתגבר על הפערים שנוצרו ביניהם.

שיחות ההמשך התנהלו בנפרד – היה צורך להבין את ההבדלים בעמדות שלהם ומה מניע אותם.

האישה, יעל, טענה שכבר כמה שנים היא מרגישה שהיא ואייל מתפתחים בכיוונים שונים והפער ביניהם הולך וגדל. האוירה בבית כבר לא נעימה, ויכוחים ומריבות, הילדים לא מרגישים בנוח, אין בילויים משותפים

הבעל לעומת זאת, בשיחה נפרדת, אמר שאינו יודע מה עובר על אשתו, מה קרה שהחליטה פתאום להתגרש, לא קרה שום דבר שיכול היה להכין אותו לכך. תוך כדי השיחה התמלאו עיניו בדמעות – גבר גבוה וחסון, עם הבעה של חוסר ישע בפניו.

האישה בעמדתה, ואני מציגה לה שני תסריטים: את תמונת החיים בנפרד ואת החיים שעשויים להיות אם יתגברו על הקשיים (עם עזרה כמובן). יחד עם זאת, כדי להמחיש את הדברים, מתחילים לדבר על תנאי הסכם הגירושין, מה יהיו היחסים בעתיד, כיצד יתחלק ביניהם הרכוש המשותף, הילדים הבוגרים כבר עצמאים, אך הילד הצעיר בגיל ההתבגרות – מתי יהיה עם האב ומתי עם האם?

ופתאום נפל האסימון, המחשבות והרעיונות על גירושין הפכו מציאותיים ומוחשיים. בתוך כך, ההסכם הולך ומתגבש, כבר כמעט גמור.

ואז מגיעה שיחה מיעל: הם רוצים לחשוב עוד קצת, מערבים את הילדים בהתלבטויות. חיזקתי ואמרתי, אל תמהרו, יש זמן, הקפידו על שיחות פתוחות, כנות, ללא האשמות ושיפוטיות, עם אפשרויות פתרונות לעתיד.

עברו עוד חודשיים והגיעה השיחה המיוחלת: "החלטנו לחזור ולחיות ביחד, עם שיחות פתוחות בשיתוף הילדים". בירכתי …

חצי שנה שבה עקבתי בעדינות, בשאלות והצעת עזרה לא לעיתים קרובות מדי,  ואז….. הגיע מכתב תודה מרגש, "בזכותך, אנחנו משפחה מגובשת ומאושרת" – סיפוק.

ברור שרציתי לשמוע את הדברים ישירות מהם, ערכנו פגישה שהיתה מרגשת בפני עצמה ובה הציגו שניהם את התהומות שעברו, את המחשבות על המציאות שאחרי… את הליווי היעיל והמתחשב שלי כמגשרת ואת הילדים שהיו לעזר רב. וכמובן המאמץ וההשתדלות של כל אחד מהם, שבלעדיהם התוצאות לא היו אפשריות.

"משבר הוא נקודת מוצא לצמיחה מחודשת" (אנונימי).