תיאום הורי – בואו נחשוב על טוב הילדים

תיאום הורי – בואו נחשוב על טוב הילדים

תהליך הגירושין אינו פשוט הן מבחינה נפשית- מנטלית והן מבחינה פיזית. הדבר הופך מסובך ורגשי אף יותר כאשר מעורבים בתמונה ילדים. תיאום הורי הוא מושג חדש יחסית, מדובר בתהליך שמטרתו העיקרית היא לתת מענה למשבר עמוק הנוצר בתא המשפחתי בעקבות ההחלטה לפרקו.

באופן כללי תהליך התיאום ההורי מזכיר את תהליך הגישור, אלא שגישור במהותו בא להשיג הסכם בנושאים שונים ביניהם עולה גם נושא הגירושין אך הוא מטפל גם בענייני רכוש וממון זאת במטרה להגיע להסכם בין הצדדים. תיאום הורי לעומת זאת, שם בראש ובראשונה את טובתם של הילדים ומטרתו היא להביא את שני הצדדים לשיתוף פעולה מלא בכל מה שקשור לגידולם ולהתנהלות מולם ולידם.

מה הם היתרונות שבשיטת תיאום הורי?

  • השיטה מלמדת כיצד לתקשר זה עם זה ולשפר את היחסים עם הילדים בזמן המשבר. ילדים זקוקים לתמיכה מתמדת בעיקר בזמנים קשים.
  • השיטה דוגלת בהפרדה בין הכעסים העולים בעקבות תהליך הגירושין לבין טובת הילד.
  • חלק מהתיאום ההורי הוא לקיים הבטחה בין הצדדים להסכמה מלאה על פי ההחלטות של בית המשפט.
  • השיטה מעלה את המודעות בחשיבות של התנהלות נכונה מול הילדים בסיטואציה של גירושין ובנזק העתידי שעלול להיבנות במידה ו׳משתמשים׳ בילדים ככלי לניצול אינטרסים.

לחשוב בהיגיון גם כשכועסים

איך שלא מסתכלים על זה תהליך הגירושין הוא תהליך קשה מנשוא גם להורים וגם לילדים. ההורים הם המודל העיקרי עבור ילדיהם ודרכם נבנית ומתעצבת אישיותם. כשהילדים גדלים הם הופכים לסוג של מראה של הוריהם. לכן, מהותה של שיטת התיאום ההורי היא  לנסות ולבצע הפרדה מלאה בין התחושות הקשות שמלוות את התהליך, לבין התפקוד שלנו מול הילדים.

הורים רבים משתמשים בילדיהם ככלי ומנצלים אותם למטרותיהם ע״י ביצוע מניפולציות. התנהלות שכזאת מסיבה נזק עתידי לילדים ולכן תיאום הורי בראש ובראשונה דוגל בחיזוק הביטחון העצמי של הילד במצבי משבר במטרה למנוע תחושות כמו אשמה, פחד או כעס. בכל מקרה, תהליך הגירושין איננו פשוט לאף צד ויש חשיבות גבוהה להתמודדות עם המצב בצורה חכמה מבלי להכניס את הילדים לקו האש. זה נכון שקשה להתנהל בזמן שבו הכעס מנחה אותנו בצורה הגיונית אך כאשר מעורבים בתמונה ילדים מדובר בהחלטה הכרחית.