גישורי משפחתי

גישור משפחתי נועד לאפשר לשתי בני הזוג אשר מסוכסכים או נמצאים במשבר להגיע ביחד להבנה – וכל זאת בדרך של הקשבה והידברות באווירה נעימה וטובה.

"…….. עזרת לנו מאוד לעבור תקופה קשה ואפילו די קריטית ………" (ג.י.)

גישור משפחתי

גישור משפחתי- לעבור סכסוכים ביחד

סכסוכים ומחלוקות בין אנשים יכולים להיפתר בדרכים שונות. אחת הדרכים אשר משמשות משפחות או זוגות אשר עומדים על סף פרידה (או אחריה) היא הגישור. גישור משפחתי זו דרך ליישוב סכסוכים או מחלוקות בין גורמים שונים במשפחה. הליך הגישור תקף גם בבית המשפט וההחלטות המתקבלות במהלכו קבילות לצורך מתן פסיקות אלו או אחרות. לעתים, זוגות אשר עומדים לפני פרידה פונים לביצוע גישור על מנת לסכם את ענייני הפרידה שלהם כמו גם חלוקת ממון וקבלת החלטות שונות בנוגע לגידול הילדים, תיאום הורי וזאת לפני ההגעה לבית המשפט. לעתים בית המשפט יפנה את הזוגות לבצע הליך של גישור משפחתי על מנת לזרז את התהליכים, למצוא את שיתוף הפעולה בין בני הזוג וכן על מנת להקל על העומס שיש אצלו.

מי יכול לבצע גישור משפחתי?

את ההליך של הגישור המשפחתי מבצע מגשר אשר מאושר לבצע את ההליך. לרוב, למגשר יש השכלה מוקדמת אשר מאפשרת לו לבצע את ההליך ביעילות רבה. המגשר יכול להיות בעל רקע מתחום הסוציולוגיה, פסיכולוגיה, תקשורת ואף מתחום המשפט. המטרה של כל זוג או משפחה אשר פונים אל גישור משפחתי היא למצוא אדם ששני הצדדים יכולים לסמוך עליו ושיסייע להם לפתור את המחלוקות השונות הקיימות בניהם.

הליך הגישור המשפחתי

הליך הגישור שנעשה בתחום המשפחה הוא ההליך הפופולרי ביותר בתחום הגישור. המטרה של ההליך היא לגשר בין שני צדדים ולמצוא מענה מחוץ לכותלי בית המשפט. בין הקביעות אשר יכולות להגיע במהלך הגישור נראה יצירת הסכמה על דמי מזונות, הסכמה על משמורת, הסכמה על אופי גידול הילדים ועוד תכונות רבות. הגישור מטרתו היא ליצור גשר בין שני צדדים אשר נמצאים בסכסוך או שלא מצליחים להגיע להסכמות בניהם. ההליך נעשה על ידי אדם שאין לו עניין בטובת צד אחד אלא יש לו עניין בכך ששני הצדדים ימצאו את הדרך הטובה לשניהם להמשיך בדרכם. במיוחד כאשר מדובר בליווי של תהליך גירושים יש משמעות רבה לגישור המשפחתי כיוון שהוא יכול ליצור גם עבור הילדים חיים בריאים יותר עם הורים שחיים בשני בתים נפרדים אך מסתדרים לרוב זה עם זה בכל הנוגע לגידול הילדים.

גישור משפחתי – מה זה ולמה זה חשוב

סכסוכים משפחתיים, אישיים, כספיים ואחרים הם, למרבה הצער, חלק בלתי נפרד מהחיים. רבים חושבים כי הדרך היחידה לפתור את הסכסוכים הללו היא פנייה לערכאות משפטיות. בשורות להלן נעסוק בדרך אחרת לפתור סכסוכים מסוימים – גישור משפחתי. מה זה בעצם גישור? מה ההבדל בין גישור לבין הליך משפטי? מהו גישור משפחתי ומתי כדאי להסתייע בו? למי כדאי לפנות על מנת לקיים הליך גישור כזה? בשורות להלן נרחיב מעט את היריעה בנושא.

מה זה בכלל גישור ומה בינו לבין הליך משפטי

הליך גישור הוא הליך המהווה חלופה להליך משפטי. לא אחת קורה שבית המשפט עצמו מעדיף לשלוח שני צדדים המעורבים בסכסוך כל שהוא להליך גישור, בטרם יפתח הוא עצמו בהליך משפטי. המאפיינים העיקריים המבדילים בין הליך גישור להליך משפטי הם כדלקמן:

  1. וולונטריות: הליך גישור הוא וולונטרי. כל אחד מהצדדים בוחר מרצונו החופשי לקחת חלק בהליך כזה. זאת, בתקווה לסיים את המחלוקת בדרך של משא ומתן ולא בדרך של התדיינות משפטית.
  2. בחירת המגשר: בבית המשפט נקבעת זהות השופט על פי צרכי המערכת והאפשרויות הקיימות. בהליך גישור, המגשר נבחר על דעת שני הצדדים.
  3. סיום ההליך בהסכמות: בדרך כלל הליך גישור, ובכלל זה גישור משפחתי, מסתיים בהסכמות בין הצדדים. ההסדר שמתגבש בסיוע המגשר, מקבל בהמשך מעמד של פסק דין. 
  4. מעבר להליך משפטי: אם הליך גישור אינו מסתיים בהסכמות, הצדדים יכולים לפנות להליך משפטי.

למרות האמור לעיל, גם הליך גישור במשפחה ובכלל, מסתיים, כאמור, בערכאות משפטיות. בתום ההתדיינות בין הצדדים, ואם הם מגיעים להסכמות, עפ"י החלטתם או עפ"י הצעת המגשר, מובא ההסכם החתום בפני שופט ומקבל תוקף של פסק דין מחייב. ההבדל העיקרי בין הליך גישור להליך משפטי, הוא שלכל אורך הדרך, לצדדים  זכות השפעה על התוצאה והשתתפותם וולונטרית. כיוון שכך, התוצאה של הליך גישור תהיה בדרך כלל מקובלת על כל הצדדים.

מה זה גישור משפחתי ומתי כדאי להסתייע בו

הליך גישור נועד לגבש הסכמות בין שני צדדים או יותר המתעמתים ביניהם על רקע עסקי, אישי או אחר. גישור משפחתי הוא הליך שבו מתקיים דיון בין בני משפחה בנושאים שונים ומגוונים. עם הנושאים הללו ניתן למנות:

  • סכסוך בין בני זוג: בני זוג שהסתכסכו עשויים לפנות להליך גישור, במטרה לנסות ולפתור את הסכסוך ברוח טובה.
  • סכסוכים בין אחים: לעיתים מתגלע סכסוך בין אחרים, כאשר במרכז עומדים, בדרך כלל, עניינים פיננסיים או ענייני ירושה. 
  • סכסוך בין הורים לילדים: למרבה הצער, גם סכסוכים כאלה מתקיימים, לרוב על רקע אישי או כלכלי.

גישור משפחתי נועד לפתור סכסוכים מהסוג האמור, היתרון של הגישור בנושאים כאלה טמון בעובדה שהליך גישור מסתיים לרוב ברוח טובה, ולא מותיר משקעים בדומה למה שעלול לקרות בהליך משפטי.

איך לבחור מגשר איכותי

מגשר הוא בעל מקצוע המתמחה במציאת פתרונות מעשיים, יצירתיים וישימים לסכסוכים, גם אם הם מורכבים ביותר. הפתרון מתגבש אחרי שהמגשר שומע את כל הצדדים המעורבים ומבין את הצרכים וההעדפות של כל אחד מהם. הבחירה של המגשר מתבססת על הניסיון שלו ועל מידת האמון שרוחש לו כל אחד מהצדדים בסכסוך. אם החלטתם לעבור הליך גישור משפחתי ולא הליך משפטי, זה המקום הנכון עבורכם. כדאי ליצור קשר כבר כעת והמומחים של דרורה גבע – מרכז לגישור ואימון לבניית הסכמות יחזרו אליכם בהקדם. הם ישמעו את הטענות של כל הצדדים ויפעלו לגיבוש הסכמות שכל אחד מהצדדים יוכל לחיות איתן בשלום.