תיאום הורי – איך זה עובד ומיהם אנשי המקצוע בתחום

הליך גירושין בין בני זוג הוא אחד התהליכים הכואבים ביותר שבני זוג יכולים לעבור. הדבר נכון תמיד, ונכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בבני זוג שיש להם ילדים משותפים. במקרים שבהם הליך הגירושין היה מכוער, או שנותרו טינה וקשיי תקשורת בין בני הזוג, הדבר עלול להשפיע במישרין על הילדים. תיאום הורי מקצועי עשוי להשפיע לטובה ולשפר את היחסים בין ההורים עצמם ובינם לבין הילדים.

בשורות להלן נרחיב את היריעה בנושא. מה זה בעצם תיאום הורי? מהן המטרות של התיאום הזה?  מיהם המומחים בתחום ומהי ההכשרה הנדרשת למיצוי התפקיד הזה? היכן אפשר למצוא מומחים בתחום שיסייעו לבני הזוג להשיג את התוצאות הטובות ביותר? להלן התשובות.

תיאום הורי – מה זה ואיך זה עובד

תיאום הורי הינו שיטת פעולה שהמטרה שלה לפתור סכסוך בין הורים, תוך הימנעות מפנייה לבית המשפט. סיבה אחת להימנעות היא העובדה שפנייה לבית המשפט כרוכה בהוצאות כספיות משמעותיות. סיבה נוספת לכך טמונה בעובדה שהסכסוך בין ההורים איננו משפטי במהותו, אלא בעל רקע אישי. תיאום הורי נועד לפעול לטובת הילדים. זאת, במקרים של סכסוכים שאינם נפתרים בין ההורים, כולל סכסוכי משמורת. תחום הפעילות הזה התפתח בעיקר בעשורים האחרונים. זאת, בגלל העובדה שהורים גרושים המצויים בסכסוך מתמיד ובלתי נגמר, פנו בהמוניהם לקבלת סעד מבית המשפט. הלחץ שנוצר גרם לבתי משפט לנסות למצוא דרך נאותה לפתרון הקונפליקטים הללו, ללא צורך לפנות לבית המשפט. בעיקרון, התיאום ההורי מלמד את ההורים ללמוד איך אפשר לפתור בעיות ביניהם, וליישם עקרונות בריאים של הורות משותפת.

מהן המטרות של תיאום הורי

המטרות של תיאום הורי הן כדלקמן:

  1. לסייע לזוגות גרושים שהם גם הורים לילדים משותפים, לפתור בעיות ביניהם.
  2. לסייע לזוגות גרושים ליישם עקרונות של הורות משותפת, למרות שהם חיים בנפרד.
  3. למתן את ההשפעה השלילית של קונפליקטים בין הורים גרושים על הילדים שלהם.

הליך של תיאום הורי מיושם מזה כמה עשורים הן בארצות הברית והן במדינות אחרות, ובהן מדינת ישראל. בדרך כלל, יישום התיאום ההורי מבוצע בהצלחה על ידי אנשי מקצוע שהוכשרו לפעול בתחום.

לאורך השנים התברר מעל לכל ספק כי התערבות של מומחים בתחום עשויה למתן מאד את ההשפעה של קונפליקטים בין בני הזוג על הילדים. בחלק מהמקרים, ההתערבות של מתאם מקצועי באה לאחר שאחד ההורים או שניהם פנו אליו. במקרים אחרים, בית המשפט מחייב את ההורים לפנות לביצוע תיאום הורי, אחרי שהשופטים הגיעו למסקנה שבמצב הקיים, זה האמצעי היעיל והנכון ביותר עבור הילדים.

מיהם המומחים בתחום ומה ההכשרה הנדרשת מהם

באופן עקרוני, אין תחום הכשרה ספציפי שנדרש על מנת להיות מומחה בתחום הכל כך מעניין של תיאום הורי. הניסיון המצטבר מלמד שהאנשים העוסקים בתחום הזה ומתמחים בו הגיעו אליו ממגוון רחב של תחומים. עם התחומים הללו ניתן למנות את תחום המשפטים, כמו גם בריאות הנפש. בנוסף, גם פסיכולוגים קליניים, מגשרים, עובדים סוציאליים ומומחים במגוון תחומים נוספים, פנו במהלך השנים לתחום אשר נמצא בתהליך מתמיד של התפתחות. 

אם יש לכם עניין להרחיב את הידיעות שלהם, או לפנות לביצוע תיאום הורי איכותי עם בן או בת הזוג שלכם לשעבר, זה בהחלט המקום הנכון ביותר עבורכם. כדאי ליצור קשר כבר כעת עם המומחים של דרורה גבע – מרכז לגישור ואימון לבניית הסכמות ולעשות צעד חשוב לטובתכם, ובעיקר לטובת הילדים.

Comments are closed.