תיאום הורי

הכל אודות תיאום הורי

תיאום הורי משמש במצב בו שני ההורים הגרושים רוצים בגידול משותף של ילדיהם.

piccc

ההורים מעוניינים להשיג את טובת הילד ועם זאת הם נתקלים לא פעם באי-הסכמות בניהם, ויכוחים וקונפליקטים אשר נוגעים בדרך גידול הילדים. הקונפליקטים השונים עלולים לפגוע בילדים עצמם וההורים אשר מבינים את ההשפעה של זה על הילדים יכולים לפנות לבצע מקצוע אשר המומחיות שלו היא ביצוע תיאום בין ההורים בכל הנוגע להחלטות על גידול הילדים.

תיאום הורי – לגשר על אי ההסכמות

הגישה אשר מובילה את ההליך של התיאום ההורי היא תיאום בין שני ההורים על מנת שהילדים יגדלו במסגרת בריאה. הגירושים אינם חייבים להיות אירוע קשה בחיי הילדים ובעזרת תיאום בין ההורים ניתן ליצור גידול בריא וחיובי. עם זאת, גם כאשר שני ההורים מסכימים על גידול משותף של הילדים, לא פעם עולות אי הסכמות ומשברים. בתהליך של תיאום הורי מגשרים על הפערים השונים כאשר המתאם עצמו רואה לפניו קודם כל את טובת הילדים.

תפקידו של המתאם בין ההורים

המתאם תפקידו הוא לגשר בין ההורים כאשר יש בניהם אי הסכמות. ההורים עצמם קובעים את המסגרת של התיאום וכיצד הם משתתפים בה והם אלו אשר קובעים את הסמכויות של המתאם. ישנם הורים אשר יחליטו כי למתאם יש אפשרות להטיל וטו על החלטות מסוימות ויש שיחליטו שתפקידו הוא רק לגשר בין הצדדים. המטרה של המתאם היא להוביל תהליך בו הקונפליקטים בין שני הצדדים פוחתים, לסייע ולהוביל את ההורים לתקשורת טובה יותר ולשפר את היחסים של כל אחד מהצדדים עם הילדים. חשוב לציין כי התיאום בין ההורים נועד בעיקרו למען הילדים והוא אינו עוסק בבעיות שהיו בעבר במערכת הזוגית אלא אך ורק בנושאים אשר קשורים בגידול הילדים.

תיאום הוריטובת הילדים לפני הכל

טובת הילדים היא לפני הכל, גם כשההורים מתגרשים. לכן, על מנת ליצור מערכת יציבה לעתים יש צורך בעזרה מקצועית. תיאום הורי מאפשר להורים לגדל את ילדיהם בשיתוף פעולה ולגשר על הסכסוכים אשר עולים מדי פעם בעזרתו של בעל מקצוע מומחה שרואה באופן אובייקטיבי את טובת הילדים ועוזר להורים בכך. טיפול תיאום הורי הינו טיפול אשר פותח בארצות הברית ופועל שם כבר תקופה ארוכה בהצלחה רבה. הטיפול, אשר פותח על ידי מכון CPI בארצות הברית, הגיע לישראל על ידי עידית הוניגמן, אשר קיבלה הכשרה בתחום מהמכון עצמו והתאימה את הטיפול לצרכים הייחודיים של הורים במדינת ישראל. מאז, כבר כמה שנים שהטיפול עובד בהצלחה רבה ברחבי הארץ והורים רבים נעזרים בו לאחר תהליך הגירושין בכדי ליישם את הסכם הגירושין בצורה טובה ובכדי לשפר את ההתקשרות ביניהם באופן שיפעל לטובתם האישית של הילדים המשותפים ויצמצם את הפגיעה בהם מהתהליך הקשה הזה למינימום האפשרי.

מתי יש לפנות לטיפול תיאום הורי?

טיפול תיאום הורי הינו טיפול אליו פונים רק לאחר סיום התהליך המשפטי של הגירושין, לאחר שכבר יש לבני הזוג החלטה משפטית בנושא משמורת, הסדרי ראייה ודינים דומים. הורים אשר מקבלים את ההחלטה המשפטית הזו, אך בפועל לא מצליחים ליישם אותה, מומלץ להם לפנות לטיפול מקצועי אשר יסייע להם לקבל את ההחלטה הזו וליישם אותה בצורה הטובה ביותר. במידה והם לא יעשו זאת מרצונם החופשי, בית המשפט יכול להכריח אותם לפנות לטיפול כזה, על פי החלטתו. חשוב לדעת כי לא מדובר בטיפול משפטי, אלא טיפול מקצועי אשר מסייע להורים לתקשר ביניהם בצורה הרבה יותר טובה ומכובדת, מבלי לתת למשקעי העבר להשפיע עליהם בעת קבלת החלטות שונות ויישום החלטות קודמות הנוגעות לילדים המשותפים.

מי יכול להעניק טיפול תיאום הורי?

בכדי להעניק טיפול תיאום הורי מקצועי האדם חייב להיות בעל מקצוע בתחום. עליו לענות על הדרישות הבאות:

  • – הוא חייב להיות מטפל או מגשר מוסמך.
  • – הוא חייב להיות בעל ניסיון בטיפול במקרים מורכבים או משפחות בעלות קונפליקטים מורכבים ומסובכים.
  • – הוא חייב להיות בעל הבנה עמוקה בתחום ובעל ראיה מערכתית.
  • – הוא חייב להיות בעל ידי בטיפול בילדים ובעל ניסיון בטיפול בילדים להורים גרושים.
  • – הוא חייב להיות לאחר הדרכה והכשרה בתחום התיאום ההורי.

רק מטפלים העונים על כל הדרישות הללו יכולים להעניק שירות מקצועי ולעסוק בתחום זה.

כתבות נוספות בתחום:
תיאום הורי – בואו נחשוב על טוב הילדים

איך עובד תיאום הורי